Domov / Novinky / 5 rád, ako naučiť dieťa na nočník. A 3 věci, ktoré rozhodne neodporúčame.
Voliteľný boxík #1

V tomto boxíkov si môžete vytvoriť vlasatní obsah. Snažte sa o prehľadný, ľahko pochopiteľný text. Píšte pre Vašich zákazníkov. Nekopírujte cudzie texty. Atraktivitu textu zvýšte vkladaním obrázkov, infografiky.

Text vrátane obrázkov, hypertextových odkazov môžete upraviť v administrácii:

Pre zákazníkov / CMS stránky / Voliteľný boxík #1

Novinky
Voliteľný boxík #2

V tomto boxíkov si môžete vytvoriť vlasatní obsah. Snažte sa o prehľadný, ľahko pochopiteľný text. Píšte pre Vašich zákazníkov. Nekopírujte cudzie texty. Atraktivitu textu zvýšte vkladaním obrázkov, infografiky.

Text vrátane obrázkov, hypertextových odkazov môžete upraviť v administrácii:

Pre zákazníkov / CMS stránky / Voliteľný boxík #1

5 rád, ako naučiť dieťa na nočník. A 3 věci, ktoré rozhodne neodporúčame.

Bamboolik - 5 rád, ako naučiť dieťa na nočník. A 3 věci, ktoré rozhodne neodporúčame. - České látkové pleny, zero waste, moderní ekologická domácnost    Osvedčené tipy a triky, jako sa zbaviť plienok. Testované na vlastných deťoch :-)

Odveká otázka všetkých rodičov. Ako pokoriť nočník? Nútiť alebo čakať, až o neho dieťa samé požiada?   

Desivá historka na úvod: Autorka týchto riadkov podľa vyjadrenia svojej mamy údajne sedávala na nočníku aj 40 minút a mala zakázané sa zdvihnúť, než sa “misia podarila”.  

Tiež sme počuli hororové historky o priväzovaní na nočník.   

V oboch prípadoch vravíme jediné: NEROBTE TO. Jediné, čo tým dosiahnete je stres. 

Ale čo keď mi na tom nočníku dieťa odmieta sedieť?  

Na začiatok je dôležité si uvedomiť jednu veľmi zásadnú věc. Každé dieťa je iné. Ak máte viac detí, určite ste si na túto obecnú pravdu prišli sami. Ak máte dieťa iba jedno, berte skúsenosti svojich kamarátok, známych, či príbuzných (obzvlášť svokier! :-)) s rezervou. Je to vaša cesta, teda skôr cesta vášho dieťaťa. A tá je pre každého jedinečná.  

Čo sa osvedčilo nám a naším zákazníkom?  

1)Neponáhlať sa. Každýmá iné tempo, každé dieťa sa vyvíja inak. Ešte sme nevideli zdravé dieťa, ktoré by sa nenaučilo nečúrať do plienok. Čo na tom, že niektoré to zvládne v roku a pol a niektoré v troch rokoch.  

2) Predstaviť nočník. Nežne, ale zavčas. Čo myslíme tým zavčas? Dieťa, ktoré dva roky koná potrebu zásadne do plienky, budete ťažko presviedčať, že má zrazu zo dňa na deň sedieť na tom divnom hrnci. Väčšina detí má rada svoje zvyky, obzvlášť v tomto veku, a odmieta sa ich vzdať. Skúste približne okolo jedného roku (kľúčové samozrejme je, aby dieťatko dokázalo samostatne sedieť) ukázať nočník, vysvetliť o čo ide, ale nenútiť ho na ňom sedieť, nepriväzovať ;-), brať to postupne. Ide tu o to, aby dieťa vôbec vedelo, čo nočník je a na čo sa používa.  

3) Bezplienková komunikačná metóda, kľudne iba čiastočná. Anglicky sa tento systém volá Elimination Communication, čo je podľa nášho názoru lepší názov, než ten slovenský bezplienkový. Bez plienky to väčšinou totiž fakt nejde a ide tam predovšetkým o tú komunikáciu. Mnoho z nás v Bambooliku praktikovaloso svojími deťmi bezplienkovú komunikačnú metódu aspoň čiastočne (na veľkú potrebu,  pretože tá ide vačšinou ľahšie odhadnúť) a výsledky sa dostavili.  Tu je napríklad ročný Max, při ktorom nám jeho mamička napísala: “Vďaka čiastočnému bezplienkovaniu od narodenia vobec neriešime pojem “prechod na nočník”. Proste som ho prvé mesiace držala a teraz už nemusím smiley

4) Praktikujte doma politiku otvorených derí. Chápete, čo tým máme na mysli, však? Ono pokiaľ vás dieťa behom konania potreby nikdy nevidelo, ako má vedieť, že vy tiež nenosíte plienky? Malé deti veľmi radi napodobňujú, tak to jednoducho využite.  

5) Tréningové nohavičky. Super věc, keď potrebujete nejakú poistku pre trénujúce dieťa, ktoré už vykazuje ohľadom nočníku určité pokroky, ale ešte to nie je úplne ono.  Takému dieťaťu by sme doporučovali nedávať plienku, tú vnímame jako krok spať. V lete je to ľahké, to môže malý trénujúci behať po záhrade nahý, ale v chladnejšom počasí je dobré mať nejakú poistku. Tréningové nohavičky existujú v rôznych prevedeniach; my máme radi tie, ktoré je možné v prípade nehody rozopnúť a pretiahnuť medzi nožičkami, bez potreby vyzlečenia dieťaťa z topánok a nohavíc.  

Čo naopak nerobiť? Čo môže byť v tréningu na nočník kontraproduktívne?  

1) Dávať dieťa sadať na nočník pred televízor. Tu si zarábate na problém, pretože deti majú radi svoje zvyky! A čo budete robiť vonku alebo na návšteve, kde hneď nebude k dispozícii obľubený diel Máši alebo Krtka?  

2) Vonkajšia motivácia v podobe napr. hrajúceho nočníka. Tu sa môžem podeliť o osobnú skúsenosť - zabudla som na chalupu vziať nočník, zakúpila som teda u nás na dedine nový; bohužiaľ iný než ten, ktorý po vykonaní potreby hraje veselú melódiu, tam nemali. Syna (vtedy dvojročného, zvyknutého na nočník) tá melódia tak strašne vyľakala, že si celý zvyšok prázdnin odmietal na ten nočník sadnúť. Nepomohlo ani to, keď som z neho pomocou mierneho násilia vytiahla baterky, aby to už nehralo.  

3) A asi ste už pochopili, že nie sme zastánci prehnaného nútenia na nočník. Vieme, že to funguje aj úplným samospádom, takže skutočne nie je nutné deti tlačiť do nočníka. Pretože tlačí sa až na nočníku wink