Domov / Novinky / Sme socky a sme na to hrdí.
Voliteľný boxík #1

V tomto boxíkov si môžete vytvoriť vlasatní obsah. Snažte sa o prehľadný, ľahko pochopiteľný text. Píšte pre Vašich zákazníkov. Nekopírujte cudzie texty. Atraktivitu textu zvýšte vkladaním obrázkov, infografiky.

Text vrátane obrázkov, hypertextových odkazov môžete upraviť v administrácii:

Pre zákazníkov / CMS stránky / Voliteľný boxík #1

Novinky
Voliteľný boxík #2

V tomto boxíkov si môžete vytvoriť vlasatní obsah. Snažte sa o prehľadný, ľahko pochopiteľný text. Píšte pre Vašich zákazníkov. Nekopírujte cudzie texty. Atraktivitu textu zvýšte vkladaním obrázkov, infografiky.

Text vrátane obrázkov, hypertextových odkazov môžete upraviť v administrácii:

Pre zákazníkov / CMS stránky / Voliteľný boxík #1

Sme socky a sme na to hrdí.

Sme socky a sme na to hrdí. - Bamboolik    Bamboolik prijal záväzok stať sa sociálnym podnikom. Čo to znamená?

Česko je podpriemerné.

V čom?

Zatiaľ čo v Európe pracuje 32 % mamičiek malých detí na čiastočný úväzok, aby mohli lepšie skĺbiť prácu a starostlivosť o deti, v ČR je to iba 9 %!

To je desivé číslo.

Zatiaľ čo v Bambooliku to vyzerá takto: Nejaký druh skráteného úväzku má cca polovica z nás. Deti máme všetci, až na tri svetlé výnimky (zo 16-členného týmu, pritom 2 z bezdetných sú študenti a skrátený úväzok majú tiež kvôli škole). A tí, čo čiastočný úväzok nemajú, u nás takto aspoň začínali, keď boli ich deti menšie.

Čo iné ale čakať vo firme, ktorú založila mama na materskej, ktorá v tej dobe mala polročného a dva a polročného syna. Proste robíme čo môžeme, aby sme český priemer čiastočných úväzkov priblížili tomu európskemu. Z vlastnej skúsenosti veľmi dobre vieme, ako je ťažké skĺbiť starostlivosť o malé deti s pracovným životom. Vďaka moderným vymoženostiam, ako je internet, je to čím ďalej tým jednoduchšie. Na druhú stranu veľké percento čiastočných úväzkov (napríklad ešte v kombinácii s prácou na diaľku) kladie vyššie nároky na zamestnávateľa, je potrebná jasná definícia procesov, nastavenie pravidiel a pod. My s tým máme bohaté skúsenosti. Pravdou ale je, že sme takto zatiaľ riešili len kancelárske pozície, ktoré sa dajú vykonávať odvšadiaľ, ak máte pripojenie k internetu.

V roku 2020 nás čaká väčšia výzva. Budujeme vlastnú šijaciu dielňu, ktorá dá prácu práve „ohrozeným“ mamičkám na materskej. Rekvalifikujeme a zamestnáme ženy, ktoré sa starajú o dieťa mladšie 4 rokov, prípadne o dieťa staršie a zároveň sú to mamičky samoživiteľky.

Je nám jasné, že sme si odkúsli dosť veľké sústo, pretože čiastočné úväzky vo výrobe sú niečo úplne iné než čiastočné úväzky v administratíve. Pretože šijací stroj k internetu nepripojíš. A aj keby áno, materiál na plienky cez Skype nepošleš. Postaviť šijaciu dielňu na čiastočných úväzkoch je aj pre nás výzva, avšak my veríme, že to dáme! A budeme vás radi informovať o tom, ako sa nám to darí.

S myšlienkou založiť si vlastnú dielňu sa pohrávame už veľmi dlho. Vždycky, keď nás prepadla „depka“ z toho, že ukočírovať päť kooperačných dielní je niekedy na hlavu.

Pre prípad, že tento článok číta niekto, kto k nám dnes zablúdil po prvý raz: Bamboolik šije všetky svoje výrobky v štyroch českých šijacích dielňach, z toho tri z nich sú dielne chránené. Toto usporiadanie sa na začiatku nášho podnikania javilo ako úplne najlepšie, najudržateľnejšie a spoločensky najzodpovednejšie riešenie. Ale s rastom Bambooliku a so zväčšovaním objemu našej produkcie a počtu našich výrobkov sme v poslednej dobe narážali na pekne tvrdý strop – okrem extrémne náročnej koordinácie celého výrobného procesu (niektoré výrobky sa napríklad stihajú v jednej dielni a šijú v inej) je ten strop tvorený najmä kapacitou dielní.

Jednoducho povedané, tie dielne nie sú nafukovacie. A pokiaľ v niektorej z našich dielní pracujú ľudia so psychickým hendikepom, ťažko sa na nich môže tlačiť a chcieť od nich nadčasy.

Ako absolútne logické východisko z tejto situácie sa teda ponúkala vlastná šijacia dielňa. Ale dlho sme si mysleli, že pre takúto dielňu musíte nájsť schopné šičky/krajčírky. Zo skúseností našich kooperačných dielní vieme, že tie sú dnes tiež ohrozeným druhom.

Až sa nám jedného dňa rozsvietilo a došlo nám, že:

  •  Mnoho mamičiek na materskej/rodičovskej si občas doma niečo spichne a šiť vie.
  •  Chceme, aby naše pôsobenie malo presah, tak prečo ne(pre)siahnuť po týchto šikovných rukách?
  •  Zvlášť, keď tým podporíme potrebné a zároveň dáme príklad dobrej praxe ďalším firmám.

Dáva nám to takto zmysel.   

A na rovinu priznávame, že na projekt čerpáme dotácie. Pretože vďaka Bohu ČR, ako aj EU, podporuje projekty, ktoré posilňujú udržateľnú výrobu a spoločenskú zodpovednosť. Za nás win-win.

Projekt je podpořen dotacemi.

V súvislosti s dotáciou sme prijali princípy sociálneho podniku a naša nová šijacia dielňa bude vybudovaná s dotačnou podporou. Čo to konkrétne znamená, že teraz sme sociálny podnik? Pre nás sa vlastne nič nemení, pretože sa tak vnímame od začiatku. Aj keď teoretická definícia sociálneho podniku je pomerne nudné čítanie, ako môžete posúdiť sami:

 

Naša nová šijacia dielňa bude predovšetkým šiť výrobky z biobavlny, na ktorú sa chceme od  r. 2020 zamerať. Aké výrobky to budú? Nechajte sa prekvapiť! wink

Dodatok na záver: Máte pocit, že naše doterajšie chránené dielne hádžeme cez palubu? Vôbec nie! Žiadna z našich doterajších šijacích dielní o prácu nepríde. V novej dielni budeme šiť predovšetkým nové výrobky. My máme stále nové a nové nápady, ale aktuálne dielne nestíhajú tie naše veľkolepé plány realizovať. Takže to berieme do vlastných rúk.

Držte nám palce!